Pages

                

Видове цветя

В тази част на портала ще намерите енциклопедична информация за различните растителни видове.  С постоянното добавяне на нови групи и видове ще се постараем да отговорим на всички Ваши интереси и желания. Първата част на нашия справочник ще е насочен към т.нар стайни растения, използвани за украса и декорация.



Хемиграфис-Hemigraphis

Резултат с изображение за хемиграфис



Семейство страшникови

Родина-тропиците на Азия и Австралия. Това тревисто, многогодишно растение е достатъчно сянкоустойчиво. Взискателно към стайно отглеждане. В природата  са разпространени около 100 вида.
Когато растението е по - слабо засегнато, може да използвате сапунен разтвор, за да отмиете въшките и техните яйца, като се внимава последните да не се разпилеят. Ако заразяването е по-силно, можете да използвате тампон, напоен в денатуриран спирт, който лесно "разтваря" восъкливите насекоми.

Lantana camara



Семейство върбинови.

С изключително красиво високо стъбло е жълтата лантана. Много от лантаните бързо образуват храст.Великият шведски ботаник Линей е дал на този род името Lantana, което вероятно е старо наименование на Viburnum (снежна топка). Родът обхваща повече от 150 тропически и субтропически видове, от които се култивират само два: Lantana саmаrа, пренесен в Англия през 1819 г. и Lantana montevidensis, достигнал до Германия през 1820 г. От тези два вида са произлезли хибридите


Nidularium billbergioide




Млечки


 

Euphorbia-еуфорбия




Семейство анансови/бромелиеви. 

Стайно цвете с тъмнозелени, назъбени листа, подредени около резервоарче във форма на розетка. От юли до септември от фунията израстват синьо-виолетови цветове. Преди това средните листа се обагрят в яркочервено. Младите растения цъфтят за първи път едва след 2-3 години.










Семейство млечки.

Семейство млечки.Родина – субтропиците на Африка, Америка , о. Мадагаскар. Това обширно семейство  сукулентни растения включва около 2000 вида. Много от тези представители се отличават с огромни размери  и затова е невъзможно отглеждането им в стайни условия. Тези от млечкови  които се отглеждат в стайни условия заслужено се ползват  с любовта на своите стопани. Те са дълговечни(повечето от тях живеят и се съхраняват дълги години), невзискателни и оригинални по красота. Всички представители на семейство млечкови при срез отделят отровен млечен сок който може да причини изгарения на лигавицата.








У нас често наричат 
еуфорбията млечка, тъй като при нараняване изпуска бял като мляко сок, който, между другото, е отровен. От еуфорбиите като стайни растения се гледат четири разновидности, които толкова не си приличат, че често и специализираните издания ги разглеждат поотделно.
Най-разпространен е мадагаскарският Исусов венец (Е. splendens = Е. milii), чийто успех се дължи на ниската му взискателност. Най-добре расте и цъфти при силно слънчево осветление на южен прозорец. В родината си вирее щастливо в пукнатините на гранита и достига 1 м височина, но в домашни условия по-рядко достига тези размери. Цветовете му са съставени от алени прицвет-ници, събрани на кичури, и са много трайни. Има и цъфтящи в жълто Исусови венци, а Е. лофогона (Е. lophogona), също от Мадагаскар, е вечнозелена с розови цветове